Człowiek i Władza suwerenna: Różnica pomiędzy stronami

Z Zawodowy Polak
(Różnica między stronami)
mNie podano opisu zmian
 
(Utworzono nową stronę "'''Władza suwerenna''' – władza zwierzchnia w kraju (na obszarze państwa), niezależna od jakiejkolwiek władzy zewnętrznej. W ustroju demokra…")
 
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Człowiek.jpg|mały|<center>[[Człowiek]]</center>]]
'''Władza suwerenna''' – [[władza]] zwierzchnia w kraju (na obszarze [[Państwo|państwa]]), niezależna od jakiejkolwiek władzy zewnętrznej.  
* Człowiek - Ludzka istota obdarzona rozumem, prawością, twórczością i odpowiedzialnością.
 
* Człowiek - istota żywa wyróżniająca się najwyższym rozwojem psychiki i życia społecznego, jedyna posiadająca kulturę, zdolna do jej tworzenia i myślenia.
W ustroju [[demokracja|demokratycznym]] władza państwa suwerennego nie podlega żadnej innej władzy poza narodem – ogółem [[Obywatelstwo|obywateli]].
* Człowiek myśli jak żyć by nie szkodzić innym i otaczającej go rzeczywistości, być człowiekiem jest trudno, wychować człowieka to prawdziwa sztuka... [[Debil]]em być jest wygodnie, myśleć nie trzeba wystarczy małpować!
W [[Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej#Zasada zwierzchności narodu (art. 4 Konstytucji)|art. 4 Konstytucji RP]] zapisano m.in. że  naród jako podmiot władzy suwerennej stanowią „wszyscy obywatele Rzeczypospolitej” niezależnie od ich przynależności [[Etniczność|etnicznej]], pozycji społecznej, wykształcenia, statusu majątkowego, wyznawanej religii, czy reprezentowanego światopoglądu (pojęcie narodu nie jest użyte w znaczeniu etnicznym (por. [[naród]]), lecz filozoficzno-społecznym, obejmującym „wszystkich obywateli Rzeczypospolitej”; demokracja uniwersalna). Swoją wolę naród jako suweren może wyrażać za pośrednictwem swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.
* Człowiek rodzi się z miłości z pożądania rodzą się chciwi i pazerni.
 
* Człowiek wolny się buntuje przed wyzyskiem i zniewoleniem, niewolnicy są posłuszni.
[[Państwo]] zachowuje suwerenność wewnętrzną, jeśli jego instytucje są niezależne w podejmowaniu decyzji od innych organizacji działających na jego terytorium. Suwerenność zewnętrzna oznacza, że państwo może dobrowolnie nawiązywać równorzędne stosunki z innymi państwami, być członkiem swobodnie wybranych organizacji międzynarodowych.
 
== Zobacz też ==
* [[Suwerenność ludu]]
 
[[Kategoria:Władza]]

Wersja z 15:35, 24 wrz 2021

Władza suwerennawładza zwierzchnia w kraju (na obszarze państwa), niezależna od jakiejkolwiek władzy zewnętrznej.

W ustroju demokratycznym władza państwa suwerennego nie podlega żadnej innej władzy poza narodem – ogółem obywateli. W art. 4 Konstytucji RP zapisano m.in. że naród jako podmiot władzy suwerennej stanowią „wszyscy obywatele Rzeczypospolitej” niezależnie od ich przynależności etnicznej, pozycji społecznej, wykształcenia, statusu majątkowego, wyznawanej religii, czy reprezentowanego światopoglądu (pojęcie narodu nie jest użyte w znaczeniu etnicznym (por. naród), lecz filozoficzno-społecznym, obejmującym „wszystkich obywateli Rzeczypospolitej”; demokracja uniwersalna). Swoją wolę naród jako suweren może wyrażać za pośrednictwem swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

Państwo zachowuje suwerenność wewnętrzną, jeśli jego instytucje są niezależne w podejmowaniu decyzji od innych organizacji działających na jego terytorium. Suwerenność zewnętrzna oznacza, że państwo może dobrowolnie nawiązywać równorzędne stosunki z innymi państwami, być członkiem swobodnie wybranych organizacji międzynarodowych.

Zobacz też